اینترنت اشیا (IOT) چیست؟

اینترنت اشیا (IOT) چیست؟

اینترنت اشیا چیست؟

 

اینترنت اشیاء (IoT) شبکه‌ای از اشیاء فیزیکی – “چیزها” را توصیف می‌کند که با حسگرها، نرم افزار و سایر فناوری‌ها به منظور اتصال و مبادله داده‌ها با دستگاه‌ها و سیستم‌های دیگر از طریق اینترنت تعبیه شده است. این وسایل از اشیاء معمولی خانگی گرفته تا ابزارهای صنعتی پیچیده را شامل می شود. با بیش از 7 میلیارد دستگاه IoT متصل امروز، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که این تعداد تا سال 2020 به 10 میلیارد و تا سال 2025 به 22 میلیارد دستگاه برسد. اوراکل دارای شبکه ای از شرکای دستگاه است.

اکوسیستم اینترنت اشیا متشکل از دستگاه‌های هوشمند تحت وب است که از سیستم‌های تعبیه شده مانند پردازنده‌ها، حسگرها و سخت افزارهای ارتباطی برای جمع آوری، ارسال و عمل به داده‌هایی که از محیط خود به دست می آورند، استفاده می‌کند.

اینترنت اشیا همچنین می تواند از هوش‌مصنوعی و یادگیری ماشینی برای سهولت و پویایی فرایند جمع‌آوری اطلاعت استفاده کند.

این فناوری شرکت‌ها را قادر می سازد تا فرآیندها را خودکار کرده و هزینه کار را کاهش دهند.

همچنین ضایعات را کاهش داده و خدمات را بهبود می‌بخشد، هزینه تولید و تحویل کالا کمتر می‌شود و همچنین شفافیت در معاملات مشتریان ارائه می‌دهد.

اینترنت اشیاء مزایای متعددی را برای سازمان‌ها ارائه می دهد. برخی از مزایا مربوط به صنعت است و برخی در صنایع مختلف قابل اجرا است. برخی از مزایای متداول اینترنت اشیا کسب و کارها را قادر می‌سازد:

نظارت بر فرایندهای کلی کسب و کار آنها

بهبود تجربه مشتری (CX)

صرفه جویی در وقت و هزینه

افزایش بهره‌وری کارکنان

ادغام و تطبیق مدل‌های تجاری

تصمیمات تجاری بهتری بگیرید 

درآمد بیشتری ایجاد کند

به طور کلی، اینترنت اشیا در سازمان‌های تولیدی، حمل و نقل و استفاده از حسگرها و سایر دستگاه‌های اینترنت اشیا بیشترین فراوانی را دارد.

اینترنت اشیا

تاریخچه اینترنت اشیا چیست؟

 

کوین اشتون، بنیانگذار مرکز Auto-ID در موسسه فناوری ماساچوست (MIT) ، برای اولین بار در ارائه ای که در سال 1999 در Procter & Gamble (P&G) ارائه داد، به اینترنت اشیا اشاره کرد. اشتون با توجه به مدیریت ارشد P&G، ارائه خود را “اینترنت اشیا” نامید تا روند جدید جالب سال 1999 را در خود جای دهد.

اینترنت، کتاب نیل گرشنفلد، پروفسور MIT، وقتی چیزها شروع به فکر می‌کنند، نیز در سال 1999 منتشر شد. این واژه از اصطلاح دقیق استفاده نکرد، اما دید واضحی از مسیر اینترنت اشیا ارائه کرد.

اینترنت اشیا چقدر بزرگ است؟

شرکت تحلیلگر فناوری IDC پیش بینی می‌کند که در کل 41.6 میلیارد دستگاه IoT متصل تا سال 2025 یا “چیزها” وجود خواهدداشت. این همچنین نشان می‌دهد که تجهیزات صنعتی و خودرو بزرگترین فرصت “چیزهای متصل” را نشان می‌دهد، اما همچنین در آینده نزدیک شاهد استقبال قوی از خانه‌های هوشمند و دستگاه‌های پوشیدنی است.

چه فناوری‌ هایی اینترنت اشیا را ممکن ساخته است؟

در حالی که ایده اینترنت اشیا برای مدت طولانی وجود داشته است، مجموعه‌ای از پیشرفته‌ای اخیر در تعدادی از فناوری های مختلف آن را عملی کرده‌است.

قابلیت اتصال مجموعه ای از پروتکل‌های شبکه برای اینترنت، اتصال سنسورها به ابر و سایر موارد را برای انتقال کارآمد داده‌ها آسان کرده است.

افزایش در دسترس بودن بسترهای ابری، هم مشاغل و هم مصرف کنندگان را قادر می سازد تا بدون نیاز به مدیریت همه آن‌ها، به زیرساخت‌های مورد نیاز برای افزایش مقیاس دسترسی پیدا کنند.

با پیشرفت در یادگیری ماشین و تجزیه و تحلیل، همراه با دسترسی به داده‌های متنوع و وسیع ذخیره شده در ابر، مشاغل می توانند سریعتر و راحت‌تر بینش‌ها را جمع آوری کنند. ظهور این فناوری‌های متحد همچنان مرزهای اینترنت اشیا را پیش می برد و داده‌های تولید شده توسط اینترنت اشیا نیز از این فناوری‌ها تغذیه می‌کند.

چرا اینترنت اشیا اهمیت دارد

بیایید از تلفن‌های هوشمند به عنوان مثال استفاده کنیم. شما می توانید به هر آهنگی در جهان گوش دهید، اما نه به این دلیل که تلفن شما همه آهنگ‌ها را در خود ذخیره کرده‌است. به این دلیل است که هر آهنگی در جهان در جایی دیگر ذخیره می‌شود (آن مکان به عنوان “ابر” شناخته می‌شود) ، و تلفن شما می‌تواند آهنگی را درخواست کرده و اطلاعاتی را برای پخش آن دریافت کند.

 

مزایا و معایب اینترنت اشیا

 

برخی از مزایای اینترنت اشیا شامل موارد زیر است:

امکان دسترسی به اطلاعات از هر نقطه در هر زمان در هر دستگاه

بهبود ارتباط بین دستگاه‌های الکترونیکی متصل

انتقال بسته‌های داده از طریق شبکه متصل در صرفه جویی در وقت و هزینه

اتوماسیون وظایف به بهبود کیفیت خدمات یک تجارت و کاهش نیاز به مداخله انسانی کمک می‌کند.

در مراقبت‌های بهداشتی، اینترنت اشیاء مزایای بسیاری را ارائه می‌دهد، از جمله توانایی نظارت دقیق تر بیماران با استفاده از تجزیه و تحلیل داده‌های تولید‌شده. بیمارستان‌ها اغلب از سیستم‌های اینترنت اشیا برای تکمیل وظایفی مانند مدیریت موجودی برای داروسازی و ابزار پزشکی استفاده می‌کنند..

به عنوان مثال، ساختمان‌های هوشمند می‌توانند هزینه انرژی را با استفاده از حسگرهایی که تعداد سرنشینان یک اتاق را تشخیص می‌دهند، کاهش دهند. درجه حرارت می‌تواند به طور خودکار تنظیم شود مثل روشن کردن کولر در صورتی که سنسورها تشخیص دهند که اتاق کنفرانس پر است یا اگر همه افراد دفتر به خانه رفته اند، گرما را کم کنید.

برخی از معایب اینترنت اشیا شامل موارد زیر است:

با افزایش تعداد دستگاه‌های متصل و به اشتراک گذاری اطلاعات بیشتر بین دستگاه‌ها، احتمال سرقت اطلاعات محرمانه توسط هکر نیز افزایش می یابد..

اگر اشکالی در سیستم وجود داشته باشد، احتمالاً هر دستگاه متصل خراب می‌شود.

از آنجا که هیچ استاندارد بین المللی سازگاری برای اینترنت اشیاء وجود ندارد، برقراری ارتباط بین دستگاه‌های سازندگان مختلف دشوار است.

مزایای اینترنت اشیا برای تجارت چیست؟

مزایای اینترنت‌اشیا برای تجارت بستگی به اجرای خاص آن دارد. چابکی و کارآیی معمولاً مهمترین ملاحظات است. ایده این است که شرکت‌ها باید به داده‌های بیشتری در مورد محصولات خود و سیستم‌های داخلی خود دسترسی داشته‌ باشند و در نتیجه توانایی بیشتری برای ایجاد تغییرات داشته باشند.

مزایای اینترنت اشیا برای مصرف کنندگان چیست؟

اینترنت اشیا وعده می‌دهد که محیط ما خانه‌ها و ادارات و وسایل نقلیه را هوشمندتر، قابل اندازه گیری و … پرحرف‌تر کند.

سیستم‌های امنیتی منزل نظارت بر آنچه در داخل و خارج اتفاق می‌افتد یا مشاهده و صحبت با بازدیدکنندگان را آسان می‌کند. در همین حال، ترموستات‌های هوشمند می‌توانند به ما کمک کنند تا خانه‌هایمان را قبل از بازگشت به خانه گرم کنیم و لامپ‌های هوشمند می‌توانند حتی در بیرون از خانه به نظر برسند که در خانه هستیم.

با نگاهی به خارج از خانه، حسگرها می توانند به ما کمک کنند تا بفهمیم محیط ما چقدر پر سر و صدا یا آلوده است. خودروهای خودران و شهرهای هوشمند می توانند نحوه ساخت و مدیریت فضاهای عمومی خود را تغییر دهند.

اینترنت اشیا و خانه‌های هوشمند

برای مصرف کنندگان، خانه هوشمند احتمالاً جایی است که به احتمال زیاد با چیزهایی که دارای اینترنت هستند تماس پیدا می‌کنند، و این یکی از زمینه‌هایی است که شرکت‌‎های بزرگ فناوری (به ویژه آمازون، گوگل و اپل) در آن رقابت سختی دارند.

اینترنت اشیا صنعتی چیست؟

 

IoT صنعتی (IIoT) به کاربرد فناوری اینترنت‌اشیا در محیط های صنعتی، به ویژه در مورد ابزار دقیق و کنترل سنسورها و دستگاه‌‎هایی که با فناوری‌های ابری درگیر هستند، اشاره دارد.

چه صنایع می توانند از اینترنت اشیا بهره مند شوند؟

سازمان‌هایی که برای آی او تی مناسب هستند، آن‌هایی هستند که از استفاده از دستگاه‌های حسگر در فرایندهای تجاری خود سود می‌برند.

خودرو

صنعت خودرو مزایای قابل توجهی را از استفاده از برنامه‌های اینترنت اشیا متوجه شده است. علاوه بر مزایای استفاده از اینترنت اشیا در خطوط تولید، حسگرها می‌توانند خرابی قریب الوقوع تجهیزات را در خودروهای موجود در جاده تشخیص داده و با جزئیات و توصیه‌هایی به راننده هشدار دهند. با تشکر از اطلاعات جمع آوری شده توسط برنامه‌های کاربردی مبتنی بر اینترنت اشیا، تولیدکنندگان و تامین کنندگان خودرو می توانند در مورد نحوه نگه‌داشتن خودروها در جریان و صاحبان خودرو مطلع شوند.

حمل و نقل و تدارکات

سیستم‌های حمل و نقل و لجستیک از انواع برنامه‌های اینترنت اشیا بهره می برند. ناوگان خودروها، کامیون‌ها

کشتی‌ها و قطارهایی که موجودی را حمل می کنند، می توانند بر اساس شرایط آب و هوایی، در دسترس بودن وسیله نقلیه یا در دسترس بودن راننده، به لطف داده‌های حسگر اینترنت اشیا تغییر مسیر دهند. موجودی خود نیز می‌تواند مجهز به سنسورهایی برای ردیابی و ردیابی و کنترل دما باشد. صنایع غذایی و آشامیدنی، گل و داروسازی اغلب موجودی حساس به دما را دارند که از برنامه‌های نظارت بر اینترنت اشیا که هنگام افزایش یا کاهش دما به حدی که محصول را تهدید می کند هشدار می‌دهد، بسیار سود می‌برد..

خرده فروشی

برنامه‌های کاربردی اینترنت اشیا به شرکت‌های خرده فروشی امکان مدیریت موجودی، بهبود تجربه مشتری، بهینه سازی زنجیره تامین و کاهش هزینه‌های عملیاتی را می‌دهند.

بخش عمومی

مزایای اینترنت اشیا در بخش عمومی و سایر محیط‌های مرتبط با خدمات به طور مشابه گسترده است. به عنوان مثال، شرکت های دولتی می توانند از برنامه‌های مبتنی بر اینترنت اشیا استفاده کنند تا کاربران خود را از قطعی گسترده و حتی وقفه‌های کوچکتر در خدمات آب، برق یا فاضلاب مطلع کنند. برنامه‌های کاربردی اینترنت اشیا می‌توانند داده‌های مربوط به محدوده خاموشی را جمع آوری کرده و منابع را برای کمک به بهبود خدمات پس از قطعی با سرعت بیشتر جمع آوری کنند.

مراقبت های بهداشتی

پزشکان، پرستاران و افراد مرتب اغلب باید محل دقیق دارایی‌های کمک بیمار مانند ویلچر را بدانند. هنگامی که ویلچرهای بیمارستانی مجهز به حسگرهای اینترنت اشیا هستند، می توان آنها را از طریق برنامه نظارت بر دارایی اینترنت اشیا ردیابی کرد، به طوری که هرکسی که به دنبال آن می‌گردد بتواند به سرعت نزدیک‌ترین ویلچر موجود را پیدا کند

ایمنی عمومی در همه صنایع

به عنوان مثال، کارکنان در محیط‌های خطرناک مانند معادن، میدان‌های نفت و گاز و نیروگاه‌‎های شیمیایی و نیروگاهی باید درباره وقوع یک رویداد خطرناک که ممکن است بر آنها تأثیر بگذارد، آگاهی داشته باشند. هنگامی که آنها به برنامه‌های مبتنی بر حسگر اینترنت اشیا متصل می‌شوند، می‌توان از تصادفات مطلع شده یا در اسرع وقت از آنها خلاص شد. برنامه‌های اینترنت اشیا برای پوشیدنی‌هایی که می‌توانند بر سلامت انسان و شرایط محیطی نظارت داشته باشند نیز استفاده می شود. این نوع برنامه‌ها نه تنها به مردم در درک بهتر سلامت خود کمک می کنند، بلکه به پزشکان اجازه می‌دهند از راه دور بر بیماران نظارت داشته‌باشند.

کاربرد اینترنت اشیا

امنیت اینترنت اشیا درچه حد است؟

 

امنیت یکی از بزرگترین مسائل مربوط به اینترنت اشیا است. این حسگرها در بسیاری موارد داده‌های بسیار احساس را جمع آوری می‌کنند برای مثال آنچه در خانه خود می‌گویید و انجام می‌دهید. حفظ امنیت آن برای اعتماد مصرف کنندگان حیاتی است، اما تاکنون سابقه امنیت اینترنت اشیاء بسیار ضعیف بوده‌است. بسیاری از دستگاه‌های اینترنت اشیا به اصول اولیه امنیت، مانند رمزگذاری داده‌ها در هنگام حمل و نقل و در حالت استراحت، اندکی توجه می‌کنند.

هکرها در حال حاضر به طور فعال دستگاه‌های اینترنت اشیا مانند روترها و وب کم‌ها را هدف قرار می دهند، زیرا عدم امنیت ذاتی آنها باعث می‌شود به آسانی بتوان آنها را به خطر انداخت و به بات نت‌های غول پیکر تبدیل شد.

ایرادات باعث شده‌است که وسایل خانه هوشمند مانند یخچال، فر و ماشین ظرفشویی برای هکرها باز باشد. محققان 100000 وب کم پیدا کردند که به راحتی هک می‌شوند، در حالی که برخی از ساعت‌های هوشمند متصل به اینترنت برای کودکان دارای آسیب پذیری های امنیتی هستند که به هکرها اجازه می‌دهد مکان کاربر را ردیابی کنند، مکالمات را استراق سمع کنند یا حتی با کاربر ارتباط برقرار کنند.
وضعیت کنونی فناوری اینترنت اشیا، اطمینان از آن را دشوارتر می‌کند، همچنین عدم برنامه ریزی مداوم امنیت اینترنت اشیا در سازمان‌ها. این امر با توجه به تمایل مستند هکرها برای دستکاری سیستم های صنعتی که به اینترنت متصل شده‌اند اما بدون محافظت باقی مانده‌اند، بسیار نگران کننده است..
اینترنت اشیا فاصله بین دنیای دیجیتال و دنیای فیزیکی را پر می‌کند، به این معنی که هک کردن دستگاه‌ها می تواند عواقب خطرناکی در دنیای واقعی داشته باشد. هک کردن سنسورهای کنترل دما در یک نیروگاه می تواند اپراتورها را فریب دهد تا تصمیمی فاجعه بار بگیرند. کنترل خودرو بدون راننده نیز می تواند به فاجعه ختم شود

اینترنت اشیا چگونه جهان را تغییر می‌دهد؟

 با استفاده از اینترنت اشیا صاحبان خودروها می‌توانند اتومبیل‌های خود را از راه دور اداره کنند. برای مثال، پیش گرم کردن ماشین قبل از سوار شدن راننده یا احضار از راه دور خودرو با تلفن. با توجه به قابلیت اینترنت اشیا برای فعال کردن ارتباط دستگاه به دستگاه خودروها حتی می‌توانند در صورت لزوم، قرارهای سرویس خود را رزرو کنند.

در اینترنت اشیاء، همه موارد را می توان به سه دسته تقسیم کرد

 

حسگرهایی که اطلاعات را جمع آوری کرده و سپس ارسال می‌کنند.

رایانه‌هایی که اطلاعات را دریافت کرده و سپس بر اساس آن عمل می‌کنند.

کارهایی که هر دو را انجام می دهد.

و هر سه مورد مزایای بسیار زیادی دارند که از یکدیگر تغذیه می‌کنند

1.جمع آوری و ارسال اطلاعات

این به معنی سنسور است. سنسورها می توانند دما، حرکت، رطوبت، کیفیت هوا، نور و تقریباً هر چیز دیگری را که به ذهن شما می رسد اندازه گیری کنند. سنسورها، وقتی به اینترنت متصل می‌شوند، به ما امکان می دهند اطلاعاتی را از محیط جمع آوری کنیم که به نوبه خود به تصمیم گیری بهتر کمک می‌کند.

2.دریافت و عمل به اطلاعات

همه‌ ما با ماشین‌هایی که بر روی اطلاعات ورودی عمل می‌کنند بسیار آشنا هستیم. چاپگر یک سند دریافت  می‌کند و سپس آن را چاپ می‌کند. درب گاراژ یک سیگنال بی سیم دریافت می‌کند و در باز می شود. امری عادی است که از راه دور به دستگاه دستور دهید که عمل کند.

3.انجام هر دو

به طور مثال در کشاورزی سنسورها اطلاعات مربوط به رطوبت خاک را جمع آوری می‌کنند. در حال حاضر، کشاورز می تواند سیستم آبیاری را فعال کرده، یا در صورت لزوم آن را خاموش کند. با سیستم‌های مجهز به اینترنت اشیا، در واقع نیازی به کشاورز برای این فرآیند ندارید. در عوض، سیستم آبیاری می‌تواند به طور خودکار بر اساس میزان رطوبت تشخیص داده شده عمل کند.

برنامه های اینترنت اشیا چیست؟

 

برنامه‌های کاربردی اینترنت اشیا از الگوریتم‌های یادگیری ماشین برای تجزیه و تحلیل حجم عظیمی از داده های حسگر متصل در ابر استفاده می‌کنند. با استفاده از داشبوردها و هشدارهای اینترنت اشیا در زمان واقعی، می توانید از شاخص‌های کلیدی عملکرد، آمار میانگین زمان بین خرابی‌ها و سایر اطلاعات مطلع شوید. الگوریتم‌های مبتنی بر یادگیری ماشین می‌توانند ناهنجاری‌های تجهیزات را شناسایی کرده و هشدارهایی را برای کاربران ارسال کنند و حتی باعث رفع خودکار یا اقدامات پیشگیرانه پیشگیرانه شوند..

با استفاده از برنامه‌های کاربردی اینترنت اشیا مبتنی بر ابر، کاربران تجاری می توانند به سرعت فرآیندهای موجود را برای زنجیره تامین، خدمات به مشتریان، منابع انسانی و خدمات مالی تقویت کنند. نیازی به بازسازی کل فرایندهای تجاری نیست.

نمونه ای از دستگاه اینترنت اشیاء چیست؟

 

یک لامپ قابل روشن با استفاده از یک برنامه تلفن هوشمند یک دستگاه ست، مانند یک سنسور حرکت یا یک ترموستات هوشمند در دفتر شما یا یک چراغ خیابان متصل. یک دستگاه اینترنت اشیاء می تواند مانند اسباب بازی کودک کرکی یا به اندازه یک کامیون بدون راننده جدی باشد. برخی از اجسام بزرگتر ممکن است خودشان با اجزای کوچکتر پر شوند، مانند موتور جت که اکنون با هزاران حسگر جمع آوری و انتقال داده ها برای اطمینان از عملکرد موثر آن پر شده است. در مقیاس بزرگتر، پروژه های شهرهای هوشمند کل مناطق را پر از حسگر می‌کند تا به ما در درک و کنترل محیط کمک کند.

اصطلاح اینترنت اشیا عمدتاً برای دستگاه‌هایی استفاده می‌شود که معمولاً انتظار نمی رود اتصال اینترنت داشته باشند و می توانند مستقل از عملکرد انسان با شبکه ارتباط برقرار کنند. به همین دلیل، رایانه به طور کلی یک دستگاه اینترنت اشیا محسوب نمی‌شود و یک تلفن هوشمند نیز در نظر گرفته نمی‌شود حتی اگر دومی دارای سنسور باشد.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *