جی آی اس (GIS) چیست؟

جی آی اس (GIS) چیست؟

GIS چیست ؟

 

سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) سیستمی است که برای ضبط، ذخیره، دستکاری، تجزیه و تحلیل، مدیریت و ارائه انواع داده‌های جغرافیایی طراحی شده‌است. GIS می‌تواند انواع مختلفی از داده‌ها را در یک نقشه مانند خیابان‌ها، ساختمان‌ها و پوشش گیاهی نشان دهد.
این به مردم امکان می‌دهد الگوها و روابط را به راحتی مشاهده، تحلیل و درک کنند.

مفاهیم GIS


GIS می‌تواند به عنوان ابزاری در حل مشکلات و تصمیم گیری‌ها و همچنین تجسم داده‌ها در یک محیط فضایی مورد استفاده قرار گیرد. داده‌های جغرافیایی را می توان برای تعیین موقعیت ویژگی‌ها و ارتباط با سایر ویژگی‌ها، جایی که بیشترین و یا حداقل برخی از ویژگی‌ها وجود دارد، تراکم ویژگی‌ها در یک فضای مشخص، تجزیه و تحلیل کرد.
آنچه در داخل یک منطقه مورد علاقه (AOI) اتفاق می‌افتد، آنچه در نزدیکی برخی ویژگی‌ها یا پدیده‌ها اتفاق می‌افتد، و اینکه چگونه یک منطقه خاص در طول زمان (و به چه روشی) تغییر کرده است.

ما می‌توانیم از GIS برای تعیین اینکه چه اتفاقی می‌افتد یا چه ویژگی‌هایی در داخل یک منطقه خاص قرار دارد استفاده کنیم.
ما می‌توانیم ویژگی‌های را با ایجاد معیارهای مشخص برای تعریف منطقه مورد علاقه (AOI) تعیین کنیم.

مثال: در زیر نقشه‌ای است که وقوع سیل و بسته‌های مالیاتی و ساختمان‌های موجود در سیلاب را نشان می‌دهد.
 ما می‌توانیم از ابزارهایی مانند CLIP برای تعیین قطعاتی که داخل رویداد سیل قرار می‌گیرند استفاده کنیم. علاوه بر این، ما می‌توانیم از ویژگی‌های بسته‌ها برای تعیین هزینه‌های احتمالی خسارت به اموال استفاده کنیم.

مفاهیم GIS

کلمه کلیدی این فناوری جغرافیا است – این بدان معناست که بخشی از داده‌ها فضایی هستند.

این فناوری بخش مهمی از زیرساخت داده‌های فضایی است که کاخ سفید آن را “فناوری، سیاست‌ها، استانداردها، منابع انسانی و فعالیت‌های مرتبط با آن برای بدست آوردن، پردازش، توزیع، استفاده، نگهداری و حفظ داده‌های فضایی” تعریف می کند.
GIS می تواند از هرگونه اطلاعاتی که شامل مکان است، استفاده کند. مکان را می‌توان با راه‌های مختلف، مانند عرض و طول جغرافیایی، آدرس یا کد پستی بیان کرد.
بسیاری از انواع مختلف اطلاعات را می‌توان با استفاده از GIS مقایسه کرد. این سیستم می‌تواند شامل اطلاعاتی درباره افراد مانند جمعیت، درآمد یا سطح تحصیلات و شامل اطلاعاتی در مورد چشم انداز، مانند موقعیت دریاها، انواع مختلف پوشش گیاهی و انواع مختلف خاک و اطلاعاتی در مورد محل کارخانه‌ها، مزارع و مدارس، جاده‌ها و خطوط برق باشد.
افرادبا این فناوری و ابزارهای زمین فضایی ترکیب شده‌اند تا تجزیه و تحلیل فضایی را امکان پذیرکرده، مجموعه داده‌های بزرگ را مدیریت کرده و اطلاعات را به صورت نقشه/گرافیک نمایش دهند.

قالب های داده

 

برنامه‌های GIS شامل سخت افزار و سیستم‌های نرم افزاری است. این برنامه‌ها ممکن است شامل داده‌های نقشه برداری، داده‌‎های عکاسی، داده‌های دیجیتالی یا داده‌های صفحه گسترده باشد.

داده‌های نقشه برداری:
داده‌‎های نقشه نگاری در حال حاضر به شکل نقشه هستند و ممکن است شامل اطلاعاتی مانند موقعیت رودخانه‌ها، جاده‌ها، تپه‌ها و دره‌ها باشد. داده‌های نقشه کشی همچنین ممکن است شامل داده‌های نظرسنجی و اطلاعات نقشه برداری باشد که می توانند مستقیماً در GIS وارد شوند.

داده‌های عکاسی:
تفسیر عکاسی بخش مهمی از GIS است. تفسیر عکس شامل تجزیه و تحلیل عکس‌های هوایی و ارزیابی ویژگی‌های ظاهر شده است.

داده‌های دیجیتالی:
نمونه‌ای از این نوع اطلاعات، داده‌های رایانه‌ای جمع آوری شده توسط ماهواره‌ها است که کاربری زمین را نشان می‌دهد، موقعیت مزارع، شهرها و جنگل‌ها.

داده‌های صفحه گستر:
GIS همچنین می‌تواند شامل داده‌ها به صورت جدول یا صفحه گسترده، مانند جمعیت‌شناسی باشد. جمعیت‌شناسی می‌تواند از سن، درآمد و قومیت گرفته تا خریدهای اخیر و ترجیحات مرور اینترنت باشد.
فناوری GIS اجازه می‌دهد تا همه این انواع مختلف اطلاعات، صرف نظر از منبع یا قالب اصلی آن‌ها، روی یک نقشه واحد روی هم قرار گیرند.
قرار دادن اطلاعات در GIS، گرفتن داده نامیده می‌شود. داده‌‎هایی که قبلاً به صورت دیجیتال هستند، مانند اکثر جدول‌ها و تصاویر گرفته شده توسط ماهواره‌ها، به سادگی می‌توانند در GIS بارگذاری شوند.
اما نقشه‌ها ابتدا باید اسکن شوند یا به فرمت دیجیتالی تبدیل شوند.

دو نوع اصلی فرمت‌‍‌های فایل عبارتند از raster و vector. فرمت‌های Raster شبکه‌ای از سلول‌ها یا پیکسل‌ها هستند.
 فرمت‌‎های راستگر برای ذخیره داده‌های که متفاوت هستند، مانند ارتفاع یا تصاویر ماهواره‌ای مفید است.
 قالب‌های برداری چند ضلعی‌هایی هستند که از نقاط (به نام گره) و خطوط استفاده می‌کنند. قالب‌های بردار برای ذخیره داده مانند مناطق مدرسه یا خیابان‌ها مفید هستند.

روابط فضایی:
از این فناوری می‌توان برای نمایش روابط فضایی و شبکه‌های خطی استفاده کرد.
 روابط فضایی ممکن است توپوگرافی، مانند مزارع کشاورزی و رودخانه‌ها را نشان دهد. آن‌ها همچنین ممکن است الگوهای استفاده از زمین، مانند محل پارک‌ها و مجتمع‌های مسکونی را نشان دهند.

این سیستم باید اطلاعات همه نقشه‌ها و منابع مختلف را در یک راستا قرار‌دهد، بنابراین آن‌ها در یک مقیاس یکسان قرار می‌گیرند.
در بیشتر موارد GIS باید داده‌ها را دستکاری کند زیرا نقشه‌های مختلف دارای پیش بینی‌های متفاوتی هستند. برای انتقال یک شکل منحنی و سه بعدی بر روی یک سطح صاف، ناگزیر نیاز به کشش برخی قسمت‌ها و فشردن قسمت های دیگر است.
نقشه جهان می تواند اندازه‌های صحیح کشورها یا شکل‌های صحیح آنها را نشان دهد، اما نمی‌تواند هر دو را انجام دهد.
GIS داده‌هایی را از نقشه‌هایی که با استفاده از پیش بینی‌های مختلف ساخته شده‌اند، گرفته و آنها را با هم ترکیب می‌کند تا همه اطلاعات با استفاده از یک طرح مشترک نشان داده شود.

مفاهیم GIS

نقشه های GIS

 

هنگامی که همه داده‌های مورد نظر در یک سیستم GIS وارد شدند، می‌توان آنها را ترکیب کرد تا بسته به لایه‌های داده گنجانده شده، طیف وسیعی از نقشه‌های فردی را تولید کند.
 یکی از رایج‌ترین کاربردهای فناوری GIS، مقایسه ویژگی‌های طبیعی با فعالیت‌های انسانی است.

با استفاده ازاین فناوری، محققان همچنین می‌توانند تغییرات را در طول زمان مشاهده کنند.
آنها می‌توانند از داده‌های ماهواره‌ای برای مطالعه موضوعاتی مانند پیشرفت و عقب نشینی پوشش یخ در مناطق قطبی و نحوه تغییر این پوشش در طول زمان استفاده کنند.

ما می‌توانیم از خیابان‌ها به عنوان یک شبکه استفاده کنیم و معیارهای خاصی مانند محدودیت سرعت و کنترل های تقاطع را برای تعیین اینکه راننده به طور معمول می‌تواند در 5، 10 یا 15 دقیقه به چه میزان برسد، اضافه کنیم.
می‌توانیم تغییرات در یک منطقه جغرافیایی خاص را برای پیش بینی شرایط آینده‌، تصمیم گیری در مورد یک اقدام یا ارزیابی نتایج آن ترسیم کنیم. چنین برنامه‌هایی می توانند به اطلاع فرایندها و سیاست‌های برنامه ریزی جامعه کمک کنند.
یکی از کاربردهای مهم این فناوری مبتنی بر زمان، ایجاد عکاسی time-lapse است که فرایندهایی را نشان می‌دهد که در مناطق وسیع و دوره‌های زمانی طولانی رخ می‌‎دهند. به عنوان مثال، داده‌هایی که حرکت سیال را در جریان اقیانوس یا هوا نشان می‌دهد به دانشمندان کمک می‌کند تا نحوه حرکت رطوبت و انرژی گرمایی در سراسر جهان را بهتر درک کنند.

سیستم‌های GIS اغلب برای تولید تصاویر سه بعدی استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، این برای زمین شناسانی که گسل‌های زلزله را مطالعه می‌کنند مفید است.

مشاغل GIS

 

 

افرادی که در زمینه‌های مختلف کار می‌کنند از این فناوری استفاده می‌کنند. به طور مثال از این فناوری می‌توان برای تحقیقات علمی، مدیریت منابع و برنامه ریزی توسعه استفاده کرد.
مهندسان از این فناوری برای پشتیبانی از طراحی‌، پیاده سازی و مدیریت شبکه‌های ارتباطی برای تلفن‌هایی که استفاده می‌کنیم و همچنین زیرساخت‌های لازم برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنند.
مهندسان دیگر ممکن است از GIS برای توسعه شبکه‌های جاده‌ای و زیرساخت‌های حمل و نقل استفاده کنند.

شرکت‌های بازاریابی با استفاده از GIS تصمیم می‌گیرند که فروشگاه‌ها و رستوران‌ها را به چه کسانی عرضه کنند و این بازاریابی در کجا باید باشد..
در این مقاله سعی کردیم تا اطلاعات مفیدی از سیستم اطلاعات جغرافیای یا همان GIS را در اختیار شما عزیزان بذاریم.
اگر سوالی در مورد این سیستم یا فناوری بعد از خواندن مقاله براتون به وجود آمد می‌توانید در پخش کامنت ها برایم ما بنویسین.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *